דף הבית
אודות העמותה
זכות השיבה
אודות הכפר
פעילויות
עדויות
תרבות ואמנות
מאמרים
סרטים
תמונות
ספר אורחים
צור קשר
ערבית
English

סוחמאתא: המחזה, הפרויקט והאסון...
דרכו של מחזה
עלילת המחזה
דברי חנא עידי
דברי אדוארד מאסט
הצגה מרגשת של המחזה "סוחמאתא" בסוחמאתא
געגועים לכפר
בחסות משרד החינוך והתרבות...


הצגה מרגשת של המחזה "סוחמאתא" בסוחמאתא
         
ביום ששי, 21.8.98, בשעה 17:40, הועלה המחזה "סוחמאתא" על אדמת הכפר ההרוס...הכיכר שבצד הכנסייה העצובה וחורבות הבתים היו מלאות בבני סוחמאתא, שכפרם חי בליבם, במשלחת של ועד העקורים, תושבי הכפרים השכנים, בני חיפה ונצרת, בני המשולש והגליל, יהודים דמוקרטיים ונציגים של אמצעי התקשורת השונים.
לפני תחילת ההופעה ברך וג'יה סמעאן - בשם עמותת בני סוחמאתא וכל אנשי הכפר - את הנוכחים כולם, את נציגי הארגונים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים, הסופרים המשוררים והאמנים, את היהודים שבאו להזדהות ואת נציגי התקשורת. כמו כן ציין את כותבי המחזה, המחזאי אדוארד מאסט והמחזאי-במאי חנא עידי, והזכיר את העמדה האמיצה של ועד העקורים ועמותת "עדאלה" אשר עמדו לצד עמותת בני סוחמאתא, ולא אפשרו למועצה האזורית "מעלה יוסף" ולמשטרה למנוע את הצגת המחזה על אדמת הכפר ההרוס.
סוחמאתא היא, עבור אנשיה - אמר וג'יה - אחת מ-418 ישובים שתושביהם עקורים בעל כורחם במולדת או מגורשים ומפוזרים בגולות ובתפוצות, ומתוך הבנה זו של הכללי והפרטי היינו בין המיסדים של ועד העקורים ואנו פועלים כיום במסגרתו. הוא הוסיף שהצגה זו, הקשורה לכל נימי נפשנו, הינה פלג נוסף הנשפך לאגם היצירה הפלסטינית.
אחריו דיבר עו"ד וקים וקים, מזכיר הועד הארצי להגנה על זכויות העקורים, ציין את פעילותה של עמותת בני סוחמאתא, אשר רק שבוע מוקדם יותר ערכה מפגש מוצלח ביותר לילדי סוחמאתא בשטחו של כפרם ההרוס. במפגש למדו הילדים להכיר את תווי כפרם, ושרו לו ולמולדתם. ואמר: "תושבי סוחמאתא, כמוהם כשאר העקורים, מניפים אלי על את דגל השיבה לכפריהם ובתיהם, ולא יוותרו לעולם על זכות זאת, עמנו עמנו והחוק הבינלאומי הכיר בזכותנו.. הדרך ארוכה, ואנו מעבירים את המסר מדור לדור, המדיניות הגזענית של שליטי ישראל לא תטה אותנו מהדרך. הפסדנו הכל, ולא נותר לנו דבר מלבד כבודנו. שליטי ישראל יכולים לדחות את שיבתנו אך אנו אומרים בקול רם וברור שלא יהיה שלום צודק ובר קיימא כל עוד ישנם עקורים ופליטים.
מסע השיבה החל... אין כוח בעולם שיטה אותנו מהמשך מסענו הארוך והקשה".
הדובר האחרון לפני תחילת ההופעה היה המנהל האומנותי של תיאטרון "אלמידאן" פואד עווד, שהודה לקהל הצופים בשם הנהלת תיאטרון "אלמידאן", העריך את השתתפותם באירוע חשוב זה, וציין את תרומתם של חנא עידי ואדוארד מאסט בכתיבת המחזה ובימוי ההצגה, ואת החשיבות של עיסוקם בנושא אנושי ולאומי זה.
שמחתם של אנשי סוחמאתא והערכת הקהל הרחב עלתה על כל הציפיות, ורבו הדמעות שזלגו מעיני הצופים. אחרי ההופעה נשא חנא עידי דברים קצרים אודות תהליך יצירת המחזה, ובכה כשהצביע על שכניו תושבי סוחמאתא, שאפשרו לו את כתיבתו.
בסיום האירוע הגיש תיאטרון "אלמידאן" זרי פרחים למחזאים חנא עידי ואדווארד מאסט ולשחקנים לטף נוויסר ומיסרה מסרי, ולשאר צוות התיאטרון. ולבסוף, הגיש וג'יה סמעאן, בשם עמותת בני סוחמאתא, מתנה סמלית למחזאים, והודה לתיאטרון "אלמידאן" ולקהל.
אחרי שיבה סמלית זו עזבו אנשי סוחמאתא את כפרם, וחשו את עצב האדמה בעוזבם...והם נחושים בשאיפתם לשיבה מתמדת אל כפרם האהוב

("אלאתחאד" 24 אוגוסט 1998)® All Rights Reserved, ABNAA' SUHMATA Association
  Best experienced using MS Internet Explorer 6.0, Screen is optimised for viewing at 800 x 600