דף הבית
אודות העמותה
זכות השיבה
אודות הכפר
פעילויות
עדויות
תרבות ואמנות
מאמרים
סרטים
תמונות
ספר אורחים
צור קשר
ערבית
English

סוחמאתא - המחזה
סוחמאתא: המחזה, הפרויקט והאסון...
דרכו של מחזה
עלילת המחזה
דברי חנא עידי
דברי אדוארד מאסט
הצגה מרגשת של המחזה "סוחמאתא" בסוחמאתא
געגועים לכפר
בחסות משרד החינוך והתרבות...
יום הזיכרון ליום האדמה ה 31סוחמאתא: המחזה, הפרויקט והאסון...

מאת: חנא עידי, אדווארד מאסט
בימוי: חנא עידי
השחקנים: לֻטֻף נוויסר ומייסרה מסרי
תפאורה ותאורה: פואד עווד


דרכו של מחזה
21 לאוגוסט 1998... הכפר סוחמאתא, הנמצא בלב הגליל העליון, מקדם בברכה את פני בניו ואת האורחים - עקורים וחובבי תיאטרון, סופרים משוררים וכוחות יהודיים דמוקרטיים - שבאו להשתתף באירוע הציבורי המתקיים על אדמתו הטובה... הרוח מלטפת את פנינו, והנשימה נעצרת... כולם מחכים בקוצר רוח להופעת הבכורה של ההצגה "סוחמאתא", בהפקת תיאטרון "אלמידאן", שתתקיים בחיקו הטהור של הכפר. ההופעה התקיימה לצד הכנסייה ההרוסה ברובה, על רקע הבתים ההרוסים ובצל העץ הענף הזקן, בהשתתפותם של המחזאים - המחזאי-הבמאי חנא עידי מהכפר הגלילי בקיעה והאמריקאי אדווארד מאסט. השחקנים המצוינים לֻטֻף נוויסר ומייסרה מסרי הפליאו בהגשה החודרת אל הלבבות של בעיית הפליטים והעקורים, ורבים מקהל הצופים מחו את דמעותיהם.. ההצגה הסתיימה, ונותרה אדמת סוחמאתא, השואפת לשיבת כל הפליטים והעקורים אל אדמת המולדת היקרה...
מאז אותו יום נדדה ההצגה בסיבוב הופעות בכל רחבי הארץ, בירושליים ובג'נין, ובכמה ממדינות אירופה, כשהיא זוכה לביקורות מצויינות בכל מקום בו הוצגה. ועתה, בדצמבר 2004 ההצגה, אשר הוצגה כ-200 פעם, עדיין לא ירדה מהבמה, והיא ממשיכה להעביר מסר הומאני וצודק בנושא בעיית הפליטים והעקורים, כשהיא תורמת בכך לחיזוק הזיכרון הקולקטיבי הפלסטיני, ולהמשך הדבקות בזכות השיבה...רבות נכתב אודותיה בעתונות הערבית, ואף בעברית, ואף דובר בה ואודותיה בטלויזיה הישראלית וברדיו מונטה-קארלו (תחנת רדיו מובילה בשפה הערבית המשדרת אל מרבית הארצות הערביות).

מאת: וג'יה סמעאן - עמותת בני סוחמאתא
עלילת המחזה
המחזה מפגיש שתי דמויות, הסב בן הכפר סוחמאתא, המחפש את זכרונות ילדותו הקבורים בין חורבות סוחמאתא, והנכד חביב, נער שנולד בעיר חיפה.
הזקן מנסה להתקרב אל נכדו, ולשתפו בזכרונותיו אודות אירועים, אנשים וסיפורים שעדיין חיים בזכרונו, זכרונות אשר יחיו גם בזיכרונו של הנכד חביב, זכרונות שהם חלק מתת ההכרה הפלסטינית הקולקטיבית, המועברים מדור אלי דור.
המחזה נכתב בשפה האנגלית, והוצג בראשונה בארה"ב ובקנדה בשנת 1996.


דברי חנא עידי
כל ימי ילדותי התחבאה בקרבי שאלה אודות קרובי ושכני "הפליטים" - תמיד שאלתי את עצמי "במה אשמים הפליטים האלה", וכשגדלתי התחלתי לדרוש את התשובה, שלהרגשתי, היה עלי לינוק אותה עם חלב אמי...


עברו שנים עד שהתחלתי להבין את שתיקתם, את מבטיהם הקפואים בחוסר אונים, ולמדתי שהתשובה קבורה בבית הקברות של הזכרון, בקבר אותו חפר אויב בעל טפרים ארוכים. התחלתי לחטט בקברים, מאחר והרגשתי שכל בתי הקברות בעולם לא יספיקו לקבור את הזכרון, חבקתי בחיקי קטעים ממנו, רשמתי במחברתי שורות ממנו, ונשאתי אותו בכיסי...
כשהגעתי לביתי סרב הזכרון לישון, והותיר אותי ער עמו לילות תמימים, מספר לי אודות סוחמאתא ואודות 418 אחיותיה.
הזכרון סיפר לי את סיפורה של סוחמאתא, חיפשתי את הסיבה לקפאון הארוך שמנע רבים מבני עמי לזחול החוצה מקברי הזכרון, והתברר לי שהסיפור כולו כאב, אין בו כבוד וגבורה, כולו פחד וביעותים, דם וריחות גופות, הוא נאנק בזעקות ילדים ונשים וזקנים. הבנתי שסוחמאתא היא קורבן שנקבר בחיים, נאבקת לצאת מקברה יותר מחמשים שנה. סוחמאתא ספרה לי את סיפורה וסיפור אחיותיה, סיפור המפתיע לא רק מבחינת הכמות, אלא גם מבחינת האיך, מבחינת רמת התחכום של התכנון. אז הבנתי את שתיקתם ושתקתי, כולי חוסר אונים מריר ושנאה בוערת, בטוח שהסיפור הסתיים, ואז הופתעתי מחדש שאלתי את עצמי: איך אדרוש מהרוצח לרחם על הקורבן, כשאחד מבניה... גנב את נעליה ותכשיטיה היפים? אמרה לי סוחמאתא: גנבו וממשיכים לגנוב את פירותי ואבני, מכרו וממשיכים למכור אותם בצידי הדרכים ובתחנות האוטובוסים.
סוחמאתא שותתת שפע ופירות, חלב ודבש, וכיצד ערבי נוגס בגופה כשהיא חיה? חלב התאנים ודבש הרימונים זועקים בעורקיו כרעל, רעל קטלני, הזורם במחזור הדם והורג את אדישות השנים והכניעה.
ואני, מעבר לניכור, אהבתי את ארצי הכואבת, זעקתי, ודרשו ממני להעיד על שמה הקדוש.
אמרו: מי הרוצח? אמרתי: הם, הרימו את נשקם ואמרו: איפה הנרצח? אמרתי: סוחמאתא עדיין חיה. איֵהָ? אמרתי: בליבם של בני סוחמאתא היא חיה עם כל אחיותיה. אמרו: אתה מעיד על כך? אמרתי: אעיד! אני מעיד! אמרו: מה היא בקשתך האחרונה? בקשתי: הרגו את הקורבן ומצאו לו מנוחה נכונה, או תנו לה חיים, כגמול על דבקותה בהם.
אני קורא לעצמי ולכם, להחיות את הזכרון, בכדי שיחזרו החיים לאלה שמהם הם נמנעו מחצית המאה, לאלו שמתו והחלום נטוע בכאב בליבם, אני קורא לכם לחטט ולחפור בקברים, כדי שריח הפשע יזעק בפני העולם! לאיש לא יהיה שלום אם לא יהיה לי שלום, והשלום שלי הוא השיבה לביתי ושיבת ביתי אלי.
דברי אדוארד מאסט
כמרבית האמריקאים גדלתי מבלי שאשמע אודות קיום ארץ ושמה פלסטין.
כשהגעתי לגיל 30 והכרתי פלסטינים מסיאטל, הופתעתי לשמוע, בעקבות קשרי עמם, אודות מאורעות 1948 ומה שבא בעקבותיהם. חשתי רגשות זעם ונקמה על אי הצדק של העבר וההווה, וחשתי את הזעם האישי של אדם, שנפגע באופן עמוק ותמידי.
הסכמי אוסלו, והתקופה שבאה בעקבותיהם, הגבירו את זעמי, וגרמו לי לרצות להעלות את המודעות לסיפור, וכך, כשהתקשר אלי חנא, באחד מימי שנת 1995 ושאל אותי האם ברצוני להשתתף בפרויקט הזה, הסכמתי כשאני אסיר תודה על כך שהזדמנה בפני ההזדמנות ללמוד לעומק על סוחמאתא ולכתוב על אודותיה - סוחמאתא שאינה אלא אי קטן אחד בתוך ים של נכבה איומה ומתמשכת.
® All Rights Reserved, ABNAA' SUHMATA Association
  Best experienced using MS Internet Explorer 6.0, Screen is optimised for viewing at 800 x 600