דף הבית
אודות העמותה
זכות השיבה
אודות הכפר
פעילויות
עדויות
תרבות ואמנות
מאמרים
סרטים
תמונות
ספר אורחים
צור קשר
ערבית
English

הכנס השלישי לזכות השיבה ושלום צודק


הכנס השלישי על זכות השיבה והשלום הצודק התקיים בעכו בתאריכים 29-30/6/2007, ואורגן על-ידי ועד העקורים, מכון אמיל תומא,איתיג'א וזוכרות.

בערב הפתיחה הוכרזה התמיכה בזכות השיבה לפליטים הפלסטינים, כמפתח בסיסי לשלום באזור.

בדיונים התייחסו מספר דוברים לאתגרים הניצבים בפני הכרה בזכות השיבה ומימושה. עלה הצורך בפיתוח רעיונות מפורטים למימוש שיבה של פליטים. במצב השיח הקיים בו אין כל ידע על האפשרויות לממש שיבה קשה לראות כיצד ניתן לממש מצב של שיבת פליטים פלסטינים.

הייתה התייחסות לביטויים שונים בישראל המערערים על המשך קיומה הבלעדי של המדינה היהודית, כי ברור שהיא מונעת כל סיכוי לשלום ולמימוש זכות השיבה. עלה גם הצורך להתייחס לפחדים של יהודים החיים בישראל הנובעים בחלקם מהטראומה של השואה ומהמניפולציה שנעשית בשמה בישראל. כמו כן עלה גם הצורך לחשוב על אפשרויות של פיוס תוך הכרה ביהודים בישראל ללא ויתור על זכות השיבה.

דוברים הביעו ביקורת על מנהיגים פלסטינים שויתרו/מוותרים מראש על זכות השיבה כמו הסכם אוסלו, הבנות ז'נבה ואיילון - נוסייבה.

בכנס הוכרז על הקמתה של קואליציית ארגונים שיפעלו למען שיבה בתוך ישראל. קואליציה זו תפעל להרחבת הפעילות העוסקת בשיבת הפליטים ותארגן את כל הכוחות התומכים בכך.

עלו רעיונות שונים לפעילות בשנת השישים לנכבה כמו כנס בת"א שפונה לציבור היהודי בישראל, תפיסת כפר נטוש מ-1948 כפעולת מחאה גדולה, פיתוח מודלים לשיבה אפשרית של פליטים פלסטינים.


מאת אתר זוכרות
http://www.zochrot.org/index.php?id=612


® All Rights Reserved, ABNAA' SUHMATA Association
  Best experienced using MS Internet Explorer 6.0, Screen is optimised for viewing at 800 x 600