דף הבית
אודות העמותה
זכות השיבה
אודות הכפר
פעילויות
עדויות
תרבות ואמנות
מאמרים
סרטים
תמונות
ספר אורחים
צור קשר
ערבית
English

ערב יום האדמה - הפורום השוויצרי לזכויות האדם מבקר בכפר סוחמאתא


הפורום השוויצרי לזכויות האדם מבקר בכפר סוחמאתא

במסגרת סיור להכרת מצב הפלסטינים הנותרים במולדת, ערך הפורום השוויצרי לזכויות האדם ביקור לכפרים ההרוסים ספוריה, אלע'אבסיה וסוחמאתא, בכדי להכיר באופן ישיר ולעמוד בבהירות על מצבם של העקורים... חברי פרלמנט, עיתונאים ונציגי ציבור באו לארץ, במסגרת משלחת שאורגנה ע"י לאון ברגר ופרנסיסקה מילר ובתאום עם סאמי ד'אהר, תושב נצרת המתגורר כעת בשוויצריה. המשלחת כללה, כמו כן, את בן סוחמאתא "השב", מאלכ איוב, פליט שנולד בגולה ומתגורר כעת בשוויצריה, כשהוא מצפה לשוב לתמיד לארצו.

ב-29 למרץ, ערב יום הזכרון ה-31 ליום האדמה, אירחה עמותת בני סוחמאתא, מלווה בקבוצה מתושבי הכפר את האורחים השוויצריים. המארחים קבלו את המשלחת בהתלהבות, וחבקו בחום את בן כפרם מאלכ. אחרי חילופי הברכות והחיבוקים, עברו המבקרים באדמת "זתון אלערב" (שטח נטוע בכרמי זיתים) ומשם פנו אל "הרחבה" המתגעגעת לחתונות ולשמחות, ומאלכ נשק לאדמת כפרו, והעיניים דמעו, והלבבות מלאו בכאב ובזעם כנגד הגורמים לנכבה.

המשלחת נפגשה, בביקור מיוחד זה, עם יו"ר העמותה וג'יה סמעאן ומזכירה פוזי מוסא... אשר תיארו במדויק את ההיסטוריה הישנה והחדשה של סוחמאתא, אודות החיים המבטיחים, ורגשות האחווה והידידות אשר שררו בכפר, כיצד היו עובדים וזורעים וחיים ביחד, גאים במולדתם ובערביותם. הדיון עסק בנכבה, אשר פקדה את סוחמאתא, ביחד עם מרבית כפרי וערי פלסטין, בגרוש הכפוי של תושבי הכפר, במעשי הפשע אותם בצעו הציונים אשר טבחו בתושבים, גרשו אותם והפכו את מרביתם לפליטים בגולה ובפזורה, והמיעוט אשר נותר במולדת נושל גם הוא... אנשי העמותה תיארו את הרס הכפר במלואו, מלבד שרידיה של כנסיה, את עקירת כרמי הזיתים שלו, חרישת גרנות הכפר, שינוי תוויו וחילול מקומותיו הקדושים. אנשי העמותה גינו את האיסור השלטוני על תושבי הכפר, במשך כל השנים שעברו, לשוב על אדמת אבותיהם, בזמן שהממסד הגזעני מתיר את המגורים באדמות אלו למתנחלים, ואף מעודד אותם.

המשלחת התעניינה מאוד לשמוע את סיפורה של סוחמאתא, המהווה חלק מהסיפור הפלסטיני, אודות השתלטות ההתנחלויות על אדמות הכפר בזמן שתושביו מנושלים. בשיחות שניהלו חברי המשלחת עם תושבי הכפר במשך הביקור, צוינה הבנתם החדשה לעוול שנגרם לתושבי סוחמאתא.

ולפני סיום הסיור, מיהר מאלכ איוב, מהיר כצבי, אל שרידיו של בית משפחתו, מושח פניו בעפר הכפר, חולם על שיבתם של תושבי סוחמאתא שיבנו מחדש את הכפר.


מאלק איוב על שרידיו של בית משפחתו


מאלק איוב על שרידיו של בית משפחתו

כמו כן יידעו המארחים את חברי המשלחת אודות פעילויותיה של עמותת בני סוחמאתא ושל תושבי הכפר, והודו להם על הסולידאריות הבינלאומית עם העניין הפלסטיני הצודק, וזכותנו הלגיטימית לשוב לכפרינו האהוב, וכשנפרדנו איחלנו להם שיבואו לבקרנו שנית, אחרי שהחזקת המעמד שלנו תנצח את הגרוש והנישול, החזקת המעמד של העם הפלסטיני וכל תומכיהם ואוהדיהם בעולם, והבהרנו להם ששאלת הפליטים והעקורים היא לב ליבו של העניין הפלסטיני.
® All Rights Reserved, ABNAA' SUHMATA Association
  Best experienced using MS Internet Explorer 6.0, Screen is optimised for viewing at 800 x 600